Vyjadrenie TÚ SR: Používať väčšinu vysielačiek v 2,4GHz pásme nie je povolené (aktualizované)

Na základe nášho článku a následnej búrlivej diskusii na stránkach rcmania.cz som sa obrátil na Telekomunikačný Úrad SR (TÚ SR) s požiadavkou o oficiálne stanovisku k téme. Prinášame Vám nepríjemný výsledok.

TÚ SR zatiaľ potvrdil moje podozrenie, že s väčšinou dnešných bežne používaných vysielačiek v pásme 2,4GHz nie je povolené ovládať modely.

Vysielacie rádiové zariadenia určené na diaľkové ovládanie modelov nie je možné používať v zmysle všeobecného povolenia VPR-17/2012 ktoré je určené len pre rádiové zariadenia WAS/RLAN vo frekvenčnom pásme 2400 – 2483,5 MHz. Zo znenia a z technických špecifikácií všeobecného povolenia VPR-17/2012 jasne vyplýva ktorých rádiových zariadení sa povolenie týka a na aké účely môžu byť používané.

 

Prevádzkovať rádiové zariadenia určené na diaľkové ovládanie modelov používaných na zemi, vo vzduchu alebo vo vode oprávňuje v Slovenskej republike všeobecné povolenie VPR-15/2012 (http://www.teleoff.gov.sk/data/files/25631.pdf) ktoré nahradilo VPR-03/2001 ktoré v minulosti nikdy nepovolilo používať frekvenčné pásmo 2,4 – 2,483 GHz pre riadenie modelov už len z dôvodu zabránenia rušeniu rádiových zariadení WAS/RLAN (teda Wifi) ktoré má Slovenská republika tak ako aj susedné krajiny povolené v tom istom frekvenčnom rozsahu (pre kontrolu, zrušené VPR-03/2001 je stále dostupné na stránke úradu http://www.teleoff.gov.sk/index.php?ID=824).

 

Frekvenčné pásmo 2,400 - 2,4835 GHz je možné používať aj na všeobecné účely s dodržaním podmienok VPR-32/2012 pre nešpecifikované SRD (ktoré nahradilo predchádzajúce VPR–04/2010 a ktoré aktuálne implementuje rozhodnutie 2011/829/EU pre SRD) bez obmedzenia účelu (teda aj na diaľkové ovládanie modelov) avšak len s parametrami uvedenými vo všeobecnom povolení z ktorých upozorňujeme na maximálny vyžiarený výkon:

 

- Štandardne s vyžiareným výkonom e.i.r.p. do 10 mW;

alebo

- s využitím obmedzenia pracovného cyklu na max < 0,1 % času s možnosťou zvýšenia e.i.r.p. až do 50 mW;

 

Čo sa týka ostatných frekvenčných pásiem určených na diaľkové ovládanie modelov tak platí bez zmeny to čo je uvedené v platnom VPR-15/2012 (rovnako ako v predchádzajúcom VPR-03/2001).

Takmer každá vysielačka totiž používa výstupný výkon do 100mW e.i.r.p., niektoré novšie modely však umožňujú použiť francúzsku normu, ktorá je rovnako ako u nás 10mW. S týmto výkonom sa však, podľa francúzskych používateľov, lieta len "veľmi tažko".

Aktualizácia: Vďaka zainteresovaným modelárom naďalej prebieha diskusia s TÚ SR. Veríme, že sa nakoniec dočkáme pozitívnej správy (zdroj: pichrt.info).


 

Relevantné články:

Nové povoľovacie podmienky TÚ SR pre ovládanie modelov

Je zakázané používať vysielačky v pásme 2,4 GHz? (doplnené)

Komentáre (2)

Cancel or

    Je to samozřejmě chybný výklad SK Teleoffu, více relevantního infa zde: http://pichrt.info/provozovani-rc-souprav-v-pasmu-24ghz-na-slovensku
    Dakujeme za link, dodal som ho do clanku, aby si to ludia vsimli. Ci si TU SR zle vyklada vlastne vyhlasky ;) to asi nie..

    Co sa tyka zlej implementacie tych europskych, v to dufame. Urcite nam napis, ked bude viac noviniek, aktualizujem clanok, nie vzdy mam cas prejst vsetky weby.

    Dakujem.

Hosting na mieru už od 5,5 Eur od spoločnosti WebSupport.sk