Zmena stanovsika TÚ SR ohľadom 2,4GHz pásma

Na svojich stránkach dnes vydal Telekomunikačný Úrad SR nové stanovisko, ktoré vyzerá pozitívne, neobsahuje zatiaľ však žiadne detaily.

Ohľadom možných problémov s vysielačkami, na ktorý sme upozornili v pôvodnom článku (Nové povoľovacie podmienky TÚ SR pre ovládanie modelov) Telekomunikačný Úrad vydáva nové stanovisko:

Telekomunikačný úrad Slovenskej republiky (TÚ SR) na základe nepresných informácií, ktoré sa objavili medzi modelármi na Slovensku a v zahraničí oznamuje, že v Slovenskej republike nedošlo k žiadnym zmenám v používaní rádiom riadených modelov. V Slovenskej republike, rovnako ako v zahraničí, je povolené používať aj rádiom riadené modely vo frekvenčnom pásme 2,4 GHz s výkonom až do 100 mW. Jedinou požiadavkou je splnenie podmienok všeobecného povolenia VPR-17/2012 na širokopásmový prenos dát. Ostatné rádiom ovládané modely je možné v Slovenskej republike používať vo frekvenčných pásmach a s výkonom podľa podmienok všeobecného povolenia VPR-15/2012 na diaľkové ovládanie modelov.

Týmto vyvracia pôvodné tvrdenie, na základe ktorého modelári boli už presvedčený, že je používanie vysielačiek zakázané.

Taktiež podľa formulácie vyhlásenia to vyznieva tak, že tieto nepresnosti priniesli modelári a že TÚ SR doteraz nebol nijako zaangažovaný. Trochu mi chýbajú ešte konkrétne detaily, na základe čoho teraz TÚ SR tvrdí, že sa dajú tieto vysielačky použiť, konkrétne by to znamenalo, že vysielačky sú WAS/RLAN zariadeniami. 

Túto nejasnosť sa ešte pokúsim zistiť. Poďakovanie za toto stanovsiko  patrí Mior-ovi z http://rcmodely.cevaro.sk. Taktiez nemalú snahu vyvynul p. J. Pichrt (alias Kissman), ktorý taktiež kontaktoval TÚ SR a Český Telekomunikačný Úrad, aby danú problematiku objasnil (Vyjadrenie TÚ SR: Používať väčšinu vysielačiek v 2,4GHz pásme nie je povolené (aktualizované)).

Zdroj: http://www.teleoff.gov.sk/index.php?ID=5771

Komentáre (6)

Cancel or

  Takže pánové Mgr. Jozef Kertés a RNDr. Marek Petruška z Odboru správy frekvenčného spektra na Teleoffu jako by vůbec nenapsali to co ve skutečnosti napsali viz odkaz a viz citace z jejich vyjádření.
  Zdroj: http://pichrt.info/provozovani-rc-souprav-v-pasmu-24ghz-na-slovensku
  Mgr. Jozef Kertés napsal:
  "...Vysielacie rádiové zariadenia určené na diaľkové ovládanie modelov nie je možné používať v zmysle všeobecného povolenia VPR-17/2012 ktoré je určené len pre rádiové zariadenia WAS/RLAN vo frekvenčnom pásme 2400 – 2483,5 MHz..."
  RNDr. Marek Petruška napsal:
  "...plne suhlasim s vyjadrenim kolegu Mgr. Jozefa Kertesa...
  ...Na uzemi Slovenskej republiky je mozne pouzivat zariadenia SRD, pod ktore spadaju aj predmetne radiove zariadenia, len podla Vseobecneho povolenia VPR 32/2012...
  ...Z uvedeneho vypliva, ze na uzemi Slovenskej republiky je mozne pouzivat radiove zariadenia urcene na ovladanie RC modelov v pasme 2,4-2,4835 MHz s maximalnym vyziarenym vykonom e.i.r.p. 10 mW..."
  Nebýt zásadní neznalosti zmíněných pánů Mgr. Jozefa Kertése a RNDr. Marka Petrušky, kteří byli ve svých vyjádřeních mírně řečeno “naprosto mimo mísu”, tak to celé bylo dávno vyřízeno už po první odpovědi od Teleoffu. Holt je vidět, že na Teleoffu jsou zmatení lidé, kteří dokážou vydávat zcela zkreslená a nepravdivá stanoviska jakoby se nechumelilo. Kdoví kolik dalších úředníků z Teleoffu se na těch jejich podařených vyjádřeních ještě podílelo.
  Situace se zlepšila až teprve po intervenci přes podpředsedu Teleoffu pana Ing. Juraje Michňu jak je zmíněno viz tento odkaz:
  http://rcmodely.cevaro.sk/index.php?id=446&n=dobra-sprava-pre-modelarov
  Teprve on to celé dokázal dát do latě a nebýt jeho zásahu tak by na Teleoffu skupinka "na slovo vzatých" odborníků v čele s Mgr. Jozef Kertésem dále rozvíjela naprosto nesmyslné teze.
  Pokud se vám zdá, že vyjádření na webu Teleoffu vyznívá tak, že chybu udělali pouze modeláři, ale nikdo z Teleoffu tak to je realita, protože pánům z Teleoffu se nechtělo přiznat chybu a tak to zazdili jakože to bylo nesprávně pochopeno ze strany modelářů, nic se nezměnilo a nikdo z Teleoffu přece nic jiného netvrdil a pokud ano tak to muselo být v jiném vesmíru, protože v tomto vesmíru úředníci chyby nikdy nedělají nebo je alespoň nikdy nepřiznávají.

Hosting na mieru už od 5,5 Eur od spoločnosti WebSupport.sk