POHODA 2012

     Dňa 30.6.2012 sa na našom letisku Grajciar uskutočnila modelárska akcia s názvom Pohoda 2012. Ide o dobre známe stretnutie modelárov z minulých rokov, ktoré opätovne vzkriesil náš člen Pavel Hlawiczka. Pozvanie prijalo približne 20 pilotov.

Zvlášť chcem poďakovať priateľom z Revúcej a okolia. Počasie nám prialo, bolo krásne slnečno takmer bezvetrie. V rámci samostatných letov sme mohli vidieť 27 ukážok pilotáže modelov rôznych rozpätí a typov. 

     Letecký deň otvoril Peter Gajovský z Humenného z modelom Cessna. Nasledoval pán Belo Semsey s modelom historického lietadla z roku 1950. Následne nádhernú ukážku 3D pilotáže predviedol skúsený pilot Ján Hlebaško z YAK55M. Žiaľ to sa nepodarilo Martinovi Fedákovi z modelom DIABLOTIN XL, ktorému hneď po štarte zhasol motor, čoho dôsledkom bolo núdzové pristátie v poli a zlomená vrtuľa. Pán Škorňa predviedol pilotáž elektrovetroňa zo zabudovanou kamerou. Prostredníctvom tejto kamery, mohli prítomný uvidieť pohľad pilota z lietadla v reálnom čase. Ďaľšie ukážky samostatných letov predviedol Robo Trunek z modelom ALBATROS L-39 v kamufláži známej akrobatickej formácie z Košíc BIELE ALBATROSY. Model s rozpätím 1200 a dĺžkou 1500 mm poháňalo elektrodúchadlo EDF90. Predviedol tiež model stíhačky z druhej svetovej vojny MUSTANG P-51D v úprave DAGORED akrobatický pilonový stíhač. Pán Palenčár predstavil elektrovetroň FOX2300. Ako jediný zástupca vrtuľníkov nám prekrásnu ukážku pilotáže predviedol Gabriel Jager z elektrovrtuľníkom T-REX 600. Že to vie aj s  lietadlami nám ukázal s modelom SUCHOJ 29.  Pawel Hlawiczka sa predstavil s modelom FALCON, akrobat s žhavikovým motorom. Peter Páník nám predviedol svoje umenie s modelom FUNJET a stíhačkami z druhej svetovej vojny TROJAN T28 v dvoch veľkostiach, z ktorých rozpätie menšej verzie bolo iba 30cm. Ukážkové boli maketové lety pána Ladislava Máte z modelom hornoplošníka DECATHLON, a nádherným modelom stíhačky z druhej svetovej vojny HAWKER SEAFURY.  Počas skupinových letov sme mohli vidieť rôzne modely z EPP, ktoré pilotovali Viktor Kollár a syn, Julo Baránek, Vlado Béreš, Oto Prokop, Ľubo Macicha a ďalší členovia 1. RC MODELKLUB KOŠICE.
     O občerstvenie v podobe nealko nápojov s ľadom a pečených voňavých klobások sa postarali Oto Prokop a Vlado Béreš. Ozvučenie akcie zabezpečil Fero Hadaš. Akciu moderoval Martin Fedák. Pavol Hlawiczka junior spolu s priateľkou zorganizoval  súťaž v stavbe a hádzaní lietadielok pre našich najmenších budúcich modelárov.
     V závere by som sa chcel poďakovať všetkým tým, ktorí akciu pomohli pripraviť, ktorí na akciu prišli, ospravedlniť sa tým na ktorých som zabudol a nemenoval ich, a vysloviť prianie aby sa podarilo túto akciu na budúci rok zopakovať.
Martin Fedák

 

Komentáre (0)

Cancel or

Hosting na mieru už od 5,5 Eur od spoločnosti WebSupport.sk